Traktor na dálkové ovládání

Valtra a Elisa spojily své síly, aby inovovaly řešení, které umožňuje dálkový provoz traktoru v sítí 5G a 360° kamerou. Řešení je prvním svého druhu na světě.

V březnu letošního roku představili společnosti Valtra a Elisa dálkově ovládaný traktor využívající síťovou technologii nové generace 5G. Spolupráce byla uvedena na zahajovací akci showroomu Elisa 5G Showroom. Prototypové řešení umožňuje v reálném čase bezpečné ovládání a provoz traktoru vzdáleného stovky kilometrů. „Rádiem ovládané traktory se používají už léta, ale vždy to znamenalo zůstat na dohled od stroje.“ 5G síť přináší revoluci, protože nyní může být traktor ovládán na dálku odkudkoli z celého světa, “ říká Mikko Lehikoinen, viceprezident pro prodej a marketing Valtra.

„Elisa je předchůdce v technologii 5G, jak ve Finsku, tak na mezinárodní úrovni. Dálkově ovládaný traktor, který byl vyvinut společně s Valtrou a představen na výstavě Elisa 5G Showroom, vyvolal velký zájem. Služby a řešení 5G přinesou efektivitu a inovativní nové způsoby fungování pro podniky a lidi. Dálkově ovládaný traktor je toho velmi skutečným příkladem, protože řidič již nemusí fyzicky sedět v kabině. Chceme vybudovat udržitelnou budoucnost prostřednictvím digitalizace a rozvoj služeb 5G je součástí realizace této skutečnosti, “ uvedl Kimmo Pentikäinen, viceprezident pro rozvoj podnikání v Elise.

Dálkové ovládání bylo dosaženo integrovaným 5G připojením a 360 stupňovou kamerou namontovanou na střechu. Síť 5G umožňuje brýle VR vzdáleného ovladače získat v reálném čase 4K pohled na životní prostředí. Řidič může prozkoumat okolí traktoru jednoduše otočením hlavy. Dálkové ovládání vysílá svůj řídicí signál prostřednictvím komerční, vysoce zabezpečené sítě 5G společnosti Elisa. „Když řídíte svůj traktor a otáčíte jeho koly, musíte získat okamžitou zpětnou vazbu, abyste získali pocit z jízdy. S 5G to umožňuje nízká latence, “ dodává Lehikoinen. Dálkové ovládání je klíčovým krokem k plně autonomnímu řízení, které by se mohlo stát skutečností pro mnoho koncových uživatelů v příštím desetiletí.

Dálkové ovládání může být využito například k ovládání traktorů bez řidičů na náročných místech nebo při úkolech, které by byly při operacích s posádkou nebezpečné. Díky tomu je traktor ještě všestrannějším řešením a nástrojem.

„Budeme pokračovat v práci na výzkumu a vývoji řešení pro dálkové ovládání. Dále se chystáme přijít na to, jak upravit kvalitu obrazu podle jednotlivých úkolů a jak lze dálkový provoz dále vylepšit pomocí dat senzoru užitečných pro operátora, “ říká Lehikoinen.

Technologie traktorů Valtra již podporují dálkové ovládání, které usnadní implementaci funkcí dálkového ovládání. Například telemetrické řešení Valtra Connect využívající signál 3G se používá ve více než 3 000 traktorech Valtra po celém světě.

Valtra dříve řídila dálkově ovládané traktory s provozovatelem letiště Finavia.

Více o produktech VALTRA

 Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře a my se Vám ozveme.